Konopí
Vlastnosti a výhody konopných vláken
Konopné vlákno se v současné době cení nejen pro jeho dobré technické vlastnosti, ale také pro jeho velmi dobré účinky na naše zdraví:
- vysoká pevnost v tahu - konopné oblečení déle vydrží
- vysoká savost - dobře saje pot, oblečení je velmi příjemné k nošení v horkých letních dnech
- 100% konopné vlákno zadrží 100% UV záření. Ostatní přírodní textilie jako len nebo bavlna zadrží jen 30-60% UV záření. Proto je oblečení z konopí vhodné i pro světlé typy citlivé na slunce a pro alergiky se solární dermatitidou
- příznivě působí na popáleniny. Přiložená 100% konopná tkanina rychle hojí rány a tiší bolest. Oblečení je příjemné pokud se v létě spálíte od slunce
- vysoká odolnost vůči teplu i chladu
- vlákno je antistatické a nepřitahuje špínu
- obsah kyslíku v konopném vláknu nedovoluje množení anaerobních baktérií
- antiseptické vlastnosti - konopné látky prokazují schopnost tlumit kožní plísňová onemocnění
- neobsahuje bílkoviny - chráněno před napadením moly
Eko-pěstitelství: technické konopí používané firmou ECOLUTION pochází z oblasti Transylvánie v Rumunsku a pěstuje se bez použití pesticidů, fungicidů a herbicidů.
Eko-zpracování: při procesu zpracování konopného vlákna se nepoužívají chemikálie. Ekologické zpracování zachovává přirozenou celistvost konopného vlákna - jeho dlouhou molekulární strukturu, původní pevnost a trvanlivost. V porovnání s konopnými vlákny, zpracovávanými např. v Číně, je rumunské vlákno pevnější a trvanlivější (viz obrázek).
Eko-barviva: firma ECOLUTION používá pouze rostlinná barviva, nebo barviva, která se vážou přímo na molekuly konopných vláken kovalentní vazbou. Tato přírodní barviva splňují přísné ekologické standardy. Byla vyvinuta v laboratořích švýcarské společnosti The Swiss laboratories of Bezema. Neobsahují těžké kovy ani ostatní známé toxické látky.
Eko-lidé: ekologické oblečení z konopí je zdravé pro Vaší pokožku a je vhodným řešením pro alergiky a pro ty, kteří jsou citliví vůči chemikáliím a slunečnímu záření.
Eko-planeta: konopí je rostlinou budoucnosti. Konopí roste velmi rychle, je odolné vůči nemocem a škůdcům. Je nenáročné, po sklizni zanechává půdu nevyčerpanou a připravenou pro další využití.
Organická bavlna
Organická bavlna se pěstuje bez použití syntetických chemických pesticidů a herbicidů. Místo zemědělských pesticidů se používají přirozené způsoby ochrany rostlin. Při zpracování a výrobě výrobků z biobavlny nejsou užívány toxické chemikálie.
Při nošení oblečení z organické bavlny nejsme vystaveni možnému působení chemických residuí a zároveň přispíváme k ochraně životního prostředí. V současné době se organická bavlna pěstuje ve více než 22 zemích, včetně mnoha zemí Třetího světa. Každoroční produkce i poptávka neustále stoupá, což má kladný vliv nejenom na životní prostředí, ale také pozitivní dopad na život farmářů pěstujících organickou bavlnu, na zpracovatele a v neposlední řadě na zákazníky, kteří oblečení nosí.
Pěstování konvenční bavlny, ze které nosíme většinu oblečení, přináší řadu rizik:
- při pěstování bavlny se používá přibližně 10-15% ze všech světových pesticidů a 25% ze všech insekticidů
- podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně v rozvojových zemích umírá na otravu pesticidy 20 000 lidí a mnoho z těchto pesticidů se používá právě při pěstování bavlny
- o většina bavlny se pěstuje v rozvojových zemích a množství užívaných pesticidů a chemických hnojiv narušuje úrodnost půdy, což má za následek ještě vyšší spotřebu chemikálií
- 40% pesticidů používaných při pěstování bavlny WHO klasifikuje jako nebezpečné, které také představují nebezpečí pro zdroje pitné vody
- při zpracování bavlny je největším problémem bělení a barvení - zhruba jedna třetina barviv k bavlně nepřilne a vymyje se postupně v některé fázi praní do odpadní vody
- rezidua nebezpečných pesticidů mohou být detekována i v bavlněném oblečení
(více práce Šárky Špačkové Důsledky globalizace oděvního průmyslu pro rozvojové země na http://www.fairtrade.cz/index.php?clanek=62, či Oděvy v souvislostech na http://www.veronica.cz/?id=219)
Tencel
TENCEL je extrahován ze dřeva, je 100% přírodního původu a je v přírodě 100% rozložitelný. Tencel je novým názvem pro celulózové vlákno lyocell od firmy Lenzing. V porovnání s bavlnou absorbuje Tencel dvojnásobně vlhkost a na rozdíl od vláken syntetických ji uvolňuje zpět do atmosféry, čímž výrazně posiluje dýchací funkci lidské kůže. Neobsahuje žádné chemické látky, což je důležitým faktorem při vzniku alergických reakcí a dále velmi výrazně zabraňuje rozmnožování baktérií. Celulózová vlákna TENCEL se vyrábějí pomocí nanotechnologie - jejich nanofibrilární struktura dává oblečení především jemnost.
Zákazníci, kteří nosí oblečení vyrobené z tohoto materiálu, se shodují, že oblečení je jemné jako hedvábí, pevné jako polyester, chladivé jako len a má vynikající savost. Příkladem využití tohoto materiálu jsou rakouské nemocnice. TENCEL se používá jako oblečení pro lékaře v ordinacích a také jako spotřební textilní materiál na operačních sálech (více na http://www.lenzing.com/fibers/en/textiles/303.jsp).
Něco firmách, které vyrábějí ekologické oblečení a doplňky z přírodních materiálů k zakoupení na našem e-shopu :
V současné době prodáváme oblečení firem ECOLUTION, INDIGENOUS DESIGNS, UNDER THE NILE a BAM BAMBOO CLOTHING. Všechny společnosti jsme navštívili a osobně se seznámili s majiteli i s jejich výrobky.
Společnost ECOLUTION byla založena v roce 1990 v rumunské Transylvánii. Navázala na tradiční pěstování konopí v této oblasti a propojila tak tradici s výrobou v duchu základních ekologických principů. ECOLUTION má velmi široký sortiment výrobků z konopí v biokvalitě - oblečení, tašky, doplňky, boty a lana. Konopí se pěstuje v severní Rumunsku a zpracovává se v několika provozovnách po celé Transylvánii. Výrobky z konopí firmy ECOLUTION splňují přísná kritéria pro ekologicky šetrné výrobky certifikované evropskými kontrolními organizacemi ekologického zemědělství, např. rumunský státní certifikát ECOINSPECT. Tento certifikát spotřebitelům zaručuje, že při výrobě a zpracování konopí byly zohledněny základní principy ochrany přírody a že zaměstnanci v rumunské společnosti mají jistotu důstojného živobytí a přijatelných pracovních podmínek. V nedávné době také firma ECOLUTION zažádala o známku FAIR TRADE (více na http://www.ecolution.com/).
INDIGENOUS DESIGNS je průkopníkem v obchodu s ručně vyráběným oblečením z bio materiálů na principu FAIR TRADE v Severní Americe. Od roku 1994 spolupracuje s více než 300 farmářskými komunitami v Peru, Ekvádoru a Guatemale. Model INDIGENOUS DESIGNS je založen na obchodním partnerství, jehož cílem jsou spravedlivé podmínky pro vyloučené a znevýhodněné výrobce, kterým zaručují adekvátní mzdu za jejich výrobky. ID spolupracuje s nevládními neziskovými organizacemi v Latinské Americe, které monitorují situaci v farmářských komunitách a zároveň jim poskytují pomoc v oblastech školství a zdravotnictví. INDIGENOUS DESIGNS je členem Fair Trade Federation (FTF), nevládní neziskové organizace Co-Op America a také Organic Trade Association (OTA).
K ruční výrobě používají přírodní materiály jako je merino vlna, alpaca, hedvábí, bambus, tencel a organická bavlna. Jsou první společností na světě, která při výrobě oblečení spojila materiál TENCEL s organickou bavlnou. V současné době je oblečení INDIGENOUS DESIGNS nejoblíbenější "zelenou", "eco" módou v USA (více na http://www.indigenousdesigns.com/ nebo na http://www.i108.net/indig/ - módní přehlídka ID Vitality Fashion Show na veletrhu Natural Products Expo West v Los Angeles v dubnu 2007).
Společnost UNDER THE NILE byla založena v roce 1997. Dětské a kojenecké oblečení firmy UTN, které je vyrobeno ze 100% organické bavlny, pochází z ekofarmy SEKEM v Egyptě. Pěstování biobavlny na této farmě je založeno na systému biodynamického hospodaření a principu FAIR TRADE. Oblečení z organické bavlny společnosti UNDER THE NILE je certifikováno značkou DEMETER, která je jednou z jedna z nejstarších bioznaček na světě označující produkty pocházející z biodynamického zemědělství.
Kromě dětského a kojeneckého oblečení nabízí společnost UNDER THE NILE kolekci látkových hraček, které jsou také vyrobeny ze 100% organické bavlny, včetně výplně (více na http://www.underthenile.com/ nebo http://www.sekem.com/).
"Koupí jednoho trička z bambusu přispějete k záchraně 10m2 amazonského deštného pralesa."
BAM BAMBOO CLOTHING je anglická společnost vyrábějící sportovní oblečení z bambusu. Byla založena v roce 2006 v Londýně. BAM spolupracuje s organizací Rainforest Concern, která se snaží o záchranu ohrožených oblastí tropických deštných pralesů se zaměřením na Jižní Ameriku. V současné době se za každé prodané bambusové tričko BAM BAMBOO CLOTHING koupí 10m2 amazonského pralesa v Ekvádoru. Rainforest Concern z těchto peněz dále financuje a podporuje místní komunity a snaží se o ochranu lokálních ekosystémů. Provádí zalesňování, aktivně se účastní dialogu a workoshopů s místními obyvateli, kterým by měl prales poskytovat původní či alternativní možnosti obživy. Významně tak přispívá k záchraně unikátního ekosystému amazonského deštného pralesa (více na http://www.bambooclothing.co.uk/ nebo http://www.rainforestconcern.org/).